Нормальне функціонування системи гальм неможливе без якісних каналів. Гальмівні трубки виступають гарантією безпеки водія і низки пасажирів. Перевіряти вироби на предмет цілісності важливо. Адже вихід із системи гальмівної рідини призводить до неможливості швидкої зупинки транспортного засобу.
Основні функції та види гальмівних трубок
Щоб зрозуміти призначення гальмівних трубок, необхідно вивчити повний процес. Коли водій бажає зупинити автомобіль, він натискає на педаль. Під дією головного циліндра каналами рухається спеціальна рідина. Гальмівна трубка являє собою інфраструктуру цілісної системи. Її головна роль – забезпечення доставки зусилля до гальмівних колодок коліс. Вироби мають основний і дублюючий контури.
Гальмівна трубка в більшості випадків виготовляється зі сталі або міді. На ринку представлені моделями:
- шланги зі щільної гуми. Виріб складається з декількох частин, утримуючи в собі гальмівну рідину. Шар сітки зі сталі унеможливлює деформування під високим тиском. Покриття гумою забезпечує високий рівень гнучкості та стійкості до вологи. Ліва гальмівна трубка нічим не відрізняється від правої;
- армовані шланги. Виріб має внутрішній шар у вигляді пластикової трубки високої міцності. Зовнішнє покриття представлено спеціальною сіткою-тесьмою з металу. Конструкція дозволяє надійно контролювати процес гальмування. Мінусом трубки є її здатність дряпати все навколо. Виробники часто покривають виріб шаром ПВХ. Трубки гальмівні передні прослужать кілька років.
Розвальцьовування гальмівної трубки
Процес розвальцьовування гальмівних трубок являє собою спеціальну деформацію країв виробу. Дії проводяться для формування герметичних стиків. Діагностика технічного стану шланг здійснюється з низки причин:
- У момент натискання педалі виникають сильні скрипи і пульсації. Загальна довжина гальмівних трубок у кожної моделі авто різна.
- Відстань гальмівного шляху транспортного засобу тривала.
- Гальмівна педаль має вільний хід.
- Спеціальна рідина часто йде.
- Високий знос колодок.
- Барабани нагріваються.
- Транспортний засіб на дорозі постійно тягне в бік.
Основною ознакою виходу з ладу трубок є збільшення гальмівної відстані транспортного засобу.
Чому ламаються гальмівні трубки?
Аналіз стану системи гальм на авто можна провести самому. Якщо виявили серйозні неприємності, скористайтеся послугами кваліфікованих фахівців. У профільних центрах здійснюється діагностика і професійний ремонт системи авто. Причини заміни гальмівних трубок такі:
- головка шланги з шести граней розсипалася;
- канал засмітився;
- переважання корозійних процесів;
- утворення мікротріщин;
- руйнівний вплив факторів зовнішнього середовища.
Перевіряти технічний стан каналів слід щороку. При інтенсивному використанні машини трубки підлягають заміні на кожні 60-70 тис. пробігу.
Заміна гальмівних трубок
Прості ремонтні роботи без проблем можна виконати вдома. Здійснити заміну гальмівної магістралі не складе труднощів:
- розмістіть транспортний засіб на вирівняній поверхні;
- зніміть колесо спереду;
- відкрутіть штуцерок на ділянці магістралі. Утримуйте шланг від провертання;
- зніміть скобу і видаліть наконечник;
- видаліть патрубок із циліндра;
- проверніть зіпсований шланг;
- поставте на місце новий виріб.
Збір системи виконується у зворотному порядку. Слідкуйте уважно, щоб шланг не перекручувався. Для цього на виріб нанесена кольорова смуга по всій довжині. Не менш актуальним є реставраційний процес. Усі дії виконуються поетапно:
- Відкручуємо трубку від гальмівного циліндра або супорта (права гальмівна трубка або ліва).
- Робимо розріз каналу.
- Видаляємо пошкоджену ділянку виробу.
- Знежирюємо край бензином.
- Затискаємо щільно шланг кліщами. Край має виходити на 0,5 см.
- Зачистіть фаску. Наприкінці роботи видаліть стружку.
- Встановлюємо на трубці штуцер.
- Край шланги розміщується в спеціальному пристосуванні. Далі проводиться розвальцьовування. Застосування гальмівних трубок не обмежується лише на легкових авто.
Відновлений трубопровід продувається потоком повітря. Елементи каналів з’єднуються між собою спеціальним перехідником. Наприкінці не забудьте прокачати систему. Після цього автомобіль готовий до використання. Трубка гальмівна задня змінюється за схожим алгоритмом. Економити на якості витратного матеріалу не варто. В іншому разі ви погіршите поломку авто.
Практичні поради щодо профілактики зносу трубок гальмівних
Сучасні конструкції гальмівної системи на легкових і вантажних авто приблизно схожі. Щоб продовжити термін корисної служби виробів, візьміть на озброєння такі поради:
- віддавайте перевагу сертифікованим сервіс-центрам;
- своєчасно міняйте гальмівну рідину. Досвідчені власники авто виконують ці дії кожні 35 тис. км пробігу;
- обкатуйте нові диски і колодки. Уникайте тривалих гальмувань;
- звертайте увагу на сигнали бортового комп’ютера авто. Сучасні моделі інформують власників про різні поломки;
- застосовуйте тільки якісні комплектуючі. Деталі мають відповідати вимогам виробника;
- використовуйте тільки якісне мастило для супортів. Очистіть вузол від пилових частинок, елементів бруду;
- постійно стежте за справністю коліс машини. Не ставте шини та диски, які не передбачені для моделі.
Заміну гальмівних трубок у разі їх пошкодження найкраще виконати цілком. Не допускається вставляти спеціальні вставки або паяти пошкоджені ділянки. Не варто економити на ремонті, оскільки гроші не можна порівняти за цінністю з життям рідних і близьких. Робоча трубка гальмівної системи – запорука безпеки під час руху на машині.