Важливий вузол транспортного засобу – карданний вал. Що це за деталь? Для чого потрібна? Де знаходився? Читайте в нашій публікації.
Що таке карданний вал
Призначення карданного вала – передача крутного моменту. В автомобілях він встановлюється між коробкою передач і редуктором моста. Для задньопривідних моделей монтується один вал, у повнопривідних – два. Таку саму конструкцію використовують у системі рульового управління, для підключення зовнішніх блоків до спецтехніки – тракторів, екскаваторів.
У каталогах виробників можна побачити, які бувають кардани, особливості їхньої конструкції та принцип роботи. Але майже для всіх моделей зберігається загальний принцип компонування. Це робить їх універсальними, частково взаємозамінними.
Кардан складається з однієї або декількох секцій порожнистої труби з такими компонентами:
- Фланець-вилка. Вони з’єднують вал із КПП і редуктором.
- Хрестовина. Необхідна для сполучення 2-х труб вала при зміні кута (стандартно до 20°) відносно одна одної.
- Розсувне шліцьове з’єднання (ковзна вилка). Компенсує зміну відстані між КПП і редуктором моста, що відбувається під час руху.
- Підвісний підшипник. Кріпить конструкцію до кузова автомобіля. Кількість дорівнює числу секцій кардана.
- Сальники та обойма сальника. Використовуються для герметичного примикання вузлів.
Конструкція карданної передачі залежить від умов експлуатації та навантаження. У легкових автомобілів вал має менше частин, що підвищує надійність роботи.
Для спецтехніки розробляють моделі для екстремальних умов – велике механічне навантаження, мінімізація впливу забруднення.
Функція карданної передачі
У машині кардан потрібен для передачі крутного моменту від КПП або роздавальної коробки до редукторів моста. Складність полягає в тому, що осі обертання коробки і моста розташовані в різних площинах. Тому кардан встановлений не чітко в горизонтальній площині, а під невеликим кутом.
Під час увімкнення передачі та натискання газу відбувається перехід крутного моменту на ковзаючу вилку. Рух передається на хрестоподібний шарнір і далі надходить до редуктора заднього моста.
Завдання конструкторів – мінімізувати втрати крутного моменту. Оскільки працює кардан під час руху постійно і необхідно забезпечити надійність його функціонування, було створено такі методи компенсації:
- Складова конструкція з декількох труб. Забезпечує надійне з’єднання КПП і моста, які розташовані в різних площинах.
- Мінімальний люфт хрестовин і вилок потрібен для м’якої передачі крутного моменту, що позначається на плавності ходу.
- Компенсація рухливості задньої осі за допомогою ковзної вилки.
В ідеалі швидкість обертання вала коробки передачі має збігатися з рухом ведучої шестерні заднього моста. Однак на практиці це залежить від фактичного стану кардана. Необхідно стежити за зносом шарнірів і втулок, опорних підшипників.
Види карданних валів
Тип карданної передачі залежить від призначення. Компонування розробляється на стадії проєктування. Вибір, навіщо потрібен карданний вал конкретної конструкції визначається технічними характеристиками автомобіля. У деяких випадках необхідний монтаж багатовального механізму з декількома шарнірами.
Асинхронні
Асинхронна схема застосовується в багатьох автомобілях із заднім або повним приводом. Особливість – у процесі руху формуються нерівні кутові швидкості. Це відбувається через з’єднання двох вилок за допомогою хрестовини під прямим кутом. Другорядний вал 2 рази відстає і 2 рази обганяє головний.
Для компенсації встановлюють додаткові карданні шарніри нерівних швидкостей. Вони монтуються на кінцях вала. За такої схеми допускається зміна кута між трубами до 20°. Недолік – через ускладнення потрібне часте обслуговування, ремонт.
Синхронні
Вирішенням проблеми асинхронних моделей стали ШРКШи – шарніри рівних кутових швидкостей. Вони мають різну конструкцію. На автомобілях Pegout і Renault монтують “Трипод”. У ньому передача крутного моменту відбувається через 3 сферичні ролики. Вони ковзають у пазах вилки веденого вала.
Особливість синхронних карданів – можливість працювати при кутах відхилення до 70°. Відбувається зниження вібрації, збільшується безремонтний термін експлуатації. Недоліки – є ймовірність пошкодження пильовиків на бездоріжжі.
Гнучка і жорстка напівкарданна передача
Це один із різновидів карданного вала, призначений для компенсації кутових поворотів, невеликої зміни відстані між КПП і заднім мостом під час руху. Пружну ланку виготовляють із гумовотканинного матеріалу або гуми. Компенсація зміни кута відбувається за рахунок стиснення або розтягування цього елемента.
Жорсткий карданний шарнір встановлюється в автомобілях рідко. Причина – низький ступінь надійності, підвищений шум під час роботи. Конструкція застосовується для компенсації дефектів монтажу.
Як перевірити стан карданного вала
Перші ознаки появи несправностей у кардані – шум і підвищена вібрація. Вторинні “симптоми” – протікання мастила в місці стикування вала з КПП, під час перемикання передачі виникає стукіт. Для перевірки необхідна естакада або оглядова яма. Потрібен вільний доступ до всіх елементів, хороше освітлення.
Які вузли необхідно перевірити:
- Кріплення. Перевірка наявності гроверної шайби і ступеня її затягнутості на гайці проміжної опори і з’єднання фланців. Можливий дефект – поява люфту і вібрації.
- Стан еластичної муфти. Можливе порушення цілісності, механічні пошкодження. Вони впливають на ступінь компенсації зміщень елементів карданного вала. Перевірка – повільне обертання кардана за годинниковою стрілкою і назад. Повинен бути відсутнім люфт.
- Поява зазорів між ковзною вилкою і валом. Причина – зношення деталей. Для контролю потрібно повернути вал із муфтою. Якщо відбуваються “биття”, є люфт, необхідна заміна ковзної вилки.
- Шарніри. Перевірку зручно робити за допомогою шліцьової викрутки. Вона вставляється в вушка вилок. Ознака несправності – під час руху є люфт.
- Підвісний підшипник. Якщо під час розгойдування вала спостерігається биття підшипника, це вказує на його заміну.
Балансування кардана рекомендується робити на стенді. Для цього на вал встановлюють спеціальні пластини-балансири. Після роботи перевіряється їхній стан. Альтернативний спосіб – токарна обробка.
Важливо: можна спробувати зробити балансування кардана в домашніх умовах. Але це не гарантує повне усунення дефектів.
Демонтаж та встановлення карданного вала
Визначити точний час, коли потрібно міняти кардан, можуть тільки фахівці. Явні ознаки несправності – значні механічні пошкодження, дефекти з’єднань, деформації. Для демонтажу кардана необхідно поставити машину на естакаду або над оглядовою ямою.
Порядок зняття кардана:
- Відкрутити болти, що з’єднують фланці моста і кардана.
- Вал опуститься вниз. Потрібно заздалегідь підготувати для нього опору.
- Зняти кріплення гумової муфти.
- Висунути кардан із КПП.
- Демонтувати кріплення підвісного підшипника.
Після цього можна зайнятися ремонтом, обслуговуванням кардана. Перед установкою нового необхідно перевірити працездатність усіх компонентів. Монтаж виконується у зворотному порядку.
Важливо своєчасно проводити обслуговування і діагностику карданної передачі. Це допоможе мінімізувати появу поломок, несправностей.