Шкворень – шарнірний стрижень із легованої сталі у поворотному з’єднанні. Деталі для вантажних автомобілів встановлюють на керовані колеса, спецтехніки та позашляховиків. На джипах УАЗ вони розташовані попарно на кожному кулаку передньої підвіски. Втулка шворня утоплена в корпусі кулака, його нижня частина з’єднана з кульовою опорою типу шарніра. Для мінімізації зносу виробу між ним та ШРУСом часто знаходиться спеціальна вкладка.
Які функції виконують шворні у підвісці?
Головним завданням стрижнів є регулювання руху коліс відповідно до обмежень рульового механізму. Серед інших функцій шворня на УАЗ виділяють:
- з’єднання поворотного кулака та його кульової опори в єдиний вузол;
- підвищення жорсткості вузла;
- передача моментів зусиль на балку автомобіля.
Також деталь виступає віссю для поворотного кулака, навколо якої він хитається під час руху транспортного засобу (скор. ТЗ). У разі зношування механізму проводиться негайна заміна шкворнів, щоб уникнути аварійних ситуацій при русі транспортного засобу.
Типи шкворнів для позашляховиків УАЗ
Для установки на позашляховики УАЗ придатні 4 типи стрижнів.
Т-подібний шворень – деталь з різними діаметрами верхньої та нижньої основ. Візуально схожий на 2 різнорозмірні циліндри, з’єднані воєдино. При русі колеса кулак відхиляється від середнього становища і шворень повертається. У момент повороту з його каналу виступає мастило, яке розподіляється між стрижнем та втулкою, знижуючи силу тертя.
Шкворень на кулі – складова деталь, що включає втулку, нижню частину та сталеву кулю, затиснуту між ними. Під час маневру втулка провертається на кулі і на нього з маслянки надходить олія.
Підшипниковий варіант – це складний виріб, що складається з нижньої частини, конічного підшипника та його обойми. Підшипник шворня напресовується на нижню деталь. Сили тертя знижуються за рахунок того, що при повороті колеса провертаються всі частини виробу.
Стрижень зі сферичною опорою – монолітний циліндр із напівсферичною головкою, каналами для олії та вкладишами. Для шворня УАЗ “Патріот” виготовляють спеціальні бронзові вкладки.
Ознаки несправності та заміна шворнів
Шарнірні стрижні відрізняються обмеженим ресурсом. На ступінь їхнього зносу впливають пробіг автомобіля та якість технічного обслуговування провідної підвіски. Першими ознаками несправності шворня є:
- різне зношування шин;
- стукіт при русі ТС;
- скрипи на поворотах, у разі підвищення швидкості;
- биття керма;
- осьовий люфт у втулках;
- підвищення зусиль при повороті керма.
При виявленні однієї або кількох проблем власник авто повинен перезбирати або змінити шворень. Технологія заміни включає декілька етапів:
- З мосту зливається трансмісійна олія. Провідна підвіска вивішується на домкрати та кріпиться на упори під балкою.
- Проводиться демонтаж усіх вузлів.
- Кришка шкворня та мастильний клапан знімаються.
- Корок нижнього стрижня скручується.
Аналогічно провадиться демонтаж верхнього комплекту.
- Заміна шворнів на УАЗ починається зі змащення та пресування втулок.
- Канал змащення очищається.
- Кромки обробляються олією.
- У пази встановлюються нові або очищені шворні.
- Різьбові з’єднання тестуються на ШРУС.
- Кришка стрижня і прес-масля закручуються на колишнє місце.
- У зворотній послідовності збирають усі вузли.
Технічна перевірка та мастило шарнірних стрижнів необхідна через кожні 6-10 км пробігу. Заміна шворнів проводиться при зносі механізму або для модифікації провідної підвіски.